Nákupní košík je prázdný

Filtrovat produkty
CZK
CZK
Pc.
Pc.

Pamětní zlatá mince, 5000Kč Cyklus "Hrady" Rabí proof

Česká národní banka vydává zlatou minci, jež ponese motiv hradu Rabí. Šestá pamětní mince z cyklu Hrady v nominální hodnotě 5 000 korun je v prodeji od 18. září.

„Hrad Rabí má většina veřejnosti v povědomí zřejmě díky dějepisnému poznatku, že zde oslepl husitský vojevůdce Jan Žižka z Trocnova. Možná ne každý ale ví, že se jedná o nejrozlehlejší hradní zříceninu v Čechách, která se už od dob svého vzniku ve 14. století nacházela na významné obchodní trase s názvem Zlatá stezka. Těžko tak lze najít lepší způsob, jak tomuto hradu vzdát hold, než vydáním zlaté mince,“ uvedl člen bankovní rady ČNB Vojtěch Benda.

Na lícní straně zlaté mince je zachycen letecký pohled na areál hradu, při jehož dobývání přišel Jan Žižka v roce 1421 o druhé oko. Reliéf doplňují stylizovaná heraldická zvířata z velkého státního znaku – český lev, moravská orlice a slezská orlice v pravé části mincovního pole. V levé části lícní strany je text ČESKÁ REPUBLIKA, označení nominální hodnoty mince 5 000 Kč, název cyklu HRADY a značka České mincovny, která minci vyrazila.

Na rubové straně mince je opět motiv této největší zříceniny v Čechách, tentokrát detailní pohled na pozůstatky budov doplněný textem HRAD RABÍ, ročníkem ražby 2018 a značkou autora mince Asamata Baltaeva.

Počátek historie hradu Rabí zřejmě sahá až do doby lucemburské. Hrad založili v první polovině 14. století páni z Rýzmberka, kteří se přiklonili ke králi Zikmundovi a aktivně vystupovali proti husitskému hnutí. Husitská vojska hrad dvakrát oblehla a dobyla – v letech 1420 a 1421. Při druhém obléhání zde přišel Jan Žižka o pravé oko a následkem tohoto zranění oslepl. Současnou podobu dostal hrad díky přestavbě na přelomu 15. a 16. století, později však začal upadat a od 18. století byl považován za neobyvatelný. Obnova gotického hradu začala v roce 1920 díky iniciativě horažďovického Spolku pro zachování památek v horním Pootaví. V roce 1954 přešel hrad Rabí do péče státu a v roce 1978 byl prohlášen národní kulturní památkou.

Nominální hodnota mince 5 000 korun není totožná s prodejní cenou. Ta je obvykle vyšší a zohledňuje mimo jiné i aktuální cenu zlata, náklady spojené s výrobou a DPH.

Vykupujeme produkty, jejichž prodej zprostředkujeme. V případě mincí po individuální dohodě zajišťujeme jejich zpětný prodej.

Face value 5000 Kč
Material Au 999,9/1000
Quality Proof
Weight 15,55 g
Diameter 28 mm
Edge plain
Mintage 7300 Pc.
Designer Asamat Baltaev
Issue date September 2018
Issuer Česká národní banka
Mint Česká mincovna