Nákupní košík je prázdný

Total price: 0 CZK
Continue shopping
Filtrovat produkty
CZK
CZK
Pc.
Pc.

Commemorative silver coin, 500CZK Battle of Zborov proof

1 197,- CZK (including VAT)
989,- CZK (excluding VAT)
Pro naše partnery nižší cena až o 175,- Kč.

Koupit

Captcha

Česká národní banka vydává pamětní stříbrnou minci k 100. výročí bitvy u Zborova, symbolu úspěchů československých zahraničních legií během první světové války.

Bitva u Zborova se odehrála 1.–2. července 1917 v rámci první světové války. Vítězství československých legií nad výraznou rakousko-uherskou přesilou mělo zásadní význam pro další formování československých jednotek v Rusku a hlavně pro mezinárodní podporu myšlenky vzniku samostatného československého státu. Československý zahraniční odboj začal být díky bitvě vnímán jako relevantní politická síla, protože za ním stála úspěšná a rychle rostoucí armáda.

„Hromadná účast jednotek našich ruských legií v útoku dne 2. července 1917 měla nejen dalekosáhlý význam morální a propagační, ale i důležitý význam vojenský. Téměř po třech stoletích zasáhla zde znovu v boji, vedeném ve prospěch vlastních národních cílů, vyšší vojenská jednotka složená z českých pluků a dobyla v hrdinném boji neobyčejných úspěchů,“ shrnul v roce 1937 význam bitvy náčelník hlavního štábu, armádní generál Ludvík Krejčí.

Z účastníků bitvy byli během první republiky opěvovaní a legendární hrdinové, ale poté se je snažil nejprve nacistický a později i komunistický režim vymazat z historie.

Na lícní straně pětisetkoruny je pomocí zemských znaků budoucího Československa symbolicky vyjádřen boj proti rakousko-uherské monarchii, reprezentované heraldicky stylizovaným císařským orlem. Po obvodu mince stojí text „ČESKÁ REPUBLIKA“ a označení nominální hodnoty mince se zkratkou peněžní jednotky „500 Kč“. Značka České mincovny, která je tvořena kompozicí písmen „Č“ a „M“, je umístěna při pravém horním okraji.

Na rubové straně je zobrazen výjev z bitevního pole. V neuzavřeném opisu při horním okraji mince je umístěn text „BITVA U ZBOROVA“ a při spodním okraji stojí letopočty „1917–2017“. Vpravo od letopočtu 2017 je umístěna značka autora mince.

Nominální hodnota mince 500 Kč není totožná s prodejní cenou. Ta je obvykle vyšší a zohledňuje mimo jiné i aktuální cenu stříbra, náklady spojené s výrobou a DPH.

Face value 500 Kč
Material Ag 925/1000
Quality Proof
Weight 25 g
Diameter 40 mm
Edge plain
Mintage 9400 Pc.
Designer Asamat Baltaev, DiS.
Issue date June 2017
Issuer Česká národní banka
Mint Česká mincovna